La Laguna

Our Passion Project

PROJEKT

ĽUDIA

Káva

SPOLOČNE DOKÁŽEME VIAC

Honduras patrí ku krajinám produkujúcim kávu, ktoré sú pre nás najvýznamnejšie – z honduraských plantáží pochádza zhruba jedna pätina našej surovej kávy. Honduras však zároveň patrí k najchudobnejším stredoamerickým krajinám, ktoré v súčasnosti bojujú s mnohými sociálnymi, ekonomickými a politickými problémami. V priamej spolupráci s miestnymi pestovateľmi a partnermi však vidíme obrovské možnosti s pozitívnymi dosahmi. Preto sme v roku 2016 na jednom konkrétnom mieste v Hondurase, a to v La Lagune, malej obci na severozápade krajiny, odštartovali náš „Passion Project“. Zoznámte sa s ľuďmi z La Laguny, s ich prácou a všetkými krokmi, ktoré absolvuje naša káva – od pestovania cez spracovanie až po prepravu.

ÚVOD

Dobrá káva nevzniká v šálke – ale je výsledkom dlhého procesu, na začiatku ktorého stoja ľudia, ktorí túto kávu pestujú. Preto už mnoho rokov zohráva dôležitú úlohu vo všetkých našich činnostiach udržateľnosť, či už v podobe dlhodobého partnerstva s dodávateľmi, alebo certifikátu UTZ našich druhov kávy. Teraz sme pripravení urobiť ďalší krok: od začiatku roka 2016 pracujeme s miestnymi partnermi na podpore projektu „La Laguna“ v Hondurase. „La Laguna“ je projekt zahŕňajúci 300 pestovateľov kávy, s ktorými veľmi úzko spolupracujeme – a práve oni sú skutočnými hviezdami tohto projektu.
Ďalšie informácie

LA LAGUNA, HONDURAS

Vitajte v La Lagune, malej obci na severozápade Hondurasu. Čo sa týka kvality kávy, táto latinskoamerická krajina je schopná súperiť s krajinami, ktoré sú najväčšími svetovými producentmi kávy. Špecialitou krajiny je tradičná premývaná arabika, ktorú si miestni ľudia vychutnávajú doma alebo v stále rastúcom počte kaviarní.
Ďalšie informácie

OBYVATELIA LA LAGUNY

Obyvatelia La Laguny sú priateľskí ľudia s obrovským zmyslom pre spolupatričnosť, vždy pripravení prísť na pomoc priateľovi v problémoch. Dozvedeli by ste sa od nich, ako ich predkovia pred viac než storočím spoločne postavili túto obec. Za každou usmievavou tvárou sa skrýva fascinujúci životný príbeh. Čo ich všetkých najviac spája, je láska k domovu – a ich káva.
Ďalšie informácie

PESTOVANIE A ZBER

Proces certifikácie UTZ je pre našich farmárov v La Lagune v plnom prúde. V jeho rámci sú pestovatelia kávy preškoľovaní v oblasti techniky pestovania a zberu kávy a dozvedajú sa, čo je pri výrobe vysokokvalitnej kávy dôležité. Rovnako dôležitý je však aj správny spôsob hospodárenia na farme. Presné vedenie účtovníctva je kľúčové na udržanie kontroly nad príjmami a výdavkami a na zníženie výrobných nákladov.
Ďalšie informácie

SPRACOVANIE

Kvalitu kávy do značnej miery ovplyvňuje spôsob, akým sa kávové zrná dostávajú z plodov. Preto kladieme mimoriadny dôraz na spôsob spracovania. Centralizované odborné spracovateľské zariadenia známe ako „beneficios“ zaisťujú trvale vysokú kvalitu kávy. V Hondurase však doteraz veľkú časť kávy individuálne spracovávajú drobní pestovatelia.
Ďalšie informácie

PREPRAVA A PREDAJ

S dodávateľskými reťazcami na území Hondurasu je spojený celý rad problémov. Keď do reťazca vstupujú sprostredkovatelia, procesy prestanú byť transparentné a začne byť problematické zaistiť pôvod kávy. Sprostredkovatelia navyše často stláčajú ceny dolu na základe lživých tvrdení o nedostatočnej kvalite kávy alebo podvádzajú pri vážení tovaru. Preto sa v prípade prepravy a predaja spoliehame výhradne na priame partnerstvá.
Ďalšie informácie

KÁVY Z LA LAGUNY

Keď partnerstvo prináša ovocie: udržateľnosť má nielen meno – teraz má aj chuť! Vďaka novému stroju na odstraňovanie drene, na ktorý sme poskytli finančné prostriedky, sa teraz pri spracovaní kávových plodov nielenže spotrebuje až o 80 % menej vody v porovnaní s ručným spracovaním, ale zároveň sa zvýšila aj kvalita výsledného produktu. Zistite viac o našej káve priamo z La Laguny.
Ďalšie informácie

PRIAMA SPOLUPRÁCA

Prvé výsledky nášho honduraského projektu si teraz môžete vychutnať v šálke aromatickej lahodnej kávy vynikajúcej kvality. Ak sa obzrieme za poslednými dvoma rokmi, s potešením môžeme vyhlásiť, že už teraz sme dosiahli veľa. Ale chceme sa dívať dopredu. Kam nás v budúcnosti zavedie priama spolupráca s farmármi v La Lagune? V rozhovore s výkonným riaditeľom (CEO) Raphaelom Gugerlim sa dozviete, ako bude naša cesta pokračovať.
Ďalšie informácie